<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
You are viewing: Main Page
 

Continuing ed

June 26th, 2014 at 11:44 pm

As part of keeping my massage therapy license I have to take 24 hours of continuing ed courses every two years. My current 24 hours are due Jan 2016. We have to do at least 4 of those hours in ethics. I signed up for an ethics class in August already. The rest can be anything we want as long as at least 8 hours of it is hands on.

I decided to get certified in prenatal massage. I have had quite a few pregnant clients already (we had some basic training in school, enough to be able to do it but not necessarily specialize), and they are a demographic I want to attract. Most of my pregnant clients come in two to four times a month, vs. once every one to six months like most of my non pregnant clients. The certification course is very rigorous and comprehensive.

They are doing the four day course in San Diego in October of this year. I found a room on airbnb.com with great reviews that is close to Sea World, near where the class is being held, and it's $55 a night. The hotels around Sea World are 150-250 a night. This room also includes use of the kitchen, which includes some fresh food items, so I can further save money by fixing my own meals. And there is an outdoor jacuzzi! Good thing I still have a swim suit I almost never use. I requested a booking and pending verification from the owner, that is where I'll stay.

Flights are currently about $150 each way. That's not bad, but I'm going to watch it and see if comes down any. Special rates between Seattle and San Diego aren't uncommon. I could save about $40 total by taking Amtrak, but since it's a full two days travel time, I'd be losing a lot more money by missing all that work. I do love the train, but not that much.

I am also excited because one of my best closest friends from high school, who I still keep in touch with, lives about 20 miles north of San Diego. We haven't seen each other in 4 years, so I'm looking forward to catching up.

After this class, and the ethics class I will be done with my continuing ed until 2016.

Medical stuff

June 24th, 2014 at 12:30 am

DH finally found out why he has been so tired and nauseated lately, and why he's been vomiting even more than is normal for him. Apparently one of the drugs he is taking for his kidneys had the dose increased about a month ago, and the drug was causing his body to retain too much calcium and potassium. They caught it just in time. It literally could have completely shut down his kidneys or killed him had he waited any longer to see his doctor.

His levels are now back to normal, and they have his medications figured out again. His kidney doctor has referred him out to some specialists so he can start getting tests done to see if he is able to receive a transplant.

He also found out he will be needing surgery in the next couple of months to remove a cataract. He is happy about that because it means he'll have slightly better vision after the surgery. He is legally blind, so even a slight improvement is nice for him.

I'm moving my blog

June 19th, 2014 at 10:03 am

Text is http://eatingwellfor5dollarsaday.blogspot.com and Link is
http://eatingwellfor5dollarsaday.blogspot.com

After starting to do some blogging here I decided I needed a concrete goal for food spending, and also decided to move to Blogger. They have a phone app, and I like how Blogger is set up.

I decided that since DD isn't always here that it would make the most sense to make a budget based on the number of people living here each day in any given month. For example, in June DD was here from the 3rd to the 12th, or 10 days. There are 30 days in June, so that means there are 20 days with just DH and I. If I allow 5$ per person per day, that gives us a budget of $350 for June.

To simplify things for the new blog I just started the budget on the 13th, the day that I started the blog.

I may still post here occasionally, but for the most part I'll be switching over.

DD was on the radio!

June 14th, 2014 at 09:12 am

Text is http://www.spiritofyouth.org/wp-content/uploads/2014/04/02WinterWeixelman.mp3 and Link is
http://www.spiritofyouth.org/wp-content/uploads/2014/04/02Wi...

Yesterday I spent $3.42 on two bananas, a watermelon quarter, and a large mango. Today I'm having oatmeal with peanut butter and honey and a sliced banana for breakfast. For lunch I am taking a tuna sandwich and some watermelon. For dinner I am making parmesan crusted Tilapia, garlic and parmesan couscous, and salad.

Resisting temptation

June 13th, 2014 at 02:01 pm

In my last post I talked about some if the reasons it has been hard for me to limit spending on food in the past. Now I will talk about some things I have found which make it a little bit easier.

1) Make food I want to eat

Sometimes this means paying a little more for bread that doesn't taste like cardboard. Sometimes this means using fresh vegetables instead of frozen or canned.

Sometimes this means taking a little time and effort to learn new recipes, and to make something more complex than plain oatmeal, or plain grilled chicken with unseasoned frozen vegetables.

If I am looking forward to the food I have at home then I will be far less likely to just go out instead.

2) Don't eat too much late at night

Why? Because if I wake up hungry I will get my butt out of bed and make breakfast. If I don't I will roll around in bed until the last minute and pick up a donut and coffee on the way to work.

3) Plan ahead

This one doesn't need a lot of explanation. Coming up with a meal at the last minute is daunting. Especially if you are missing a crucial ingredient, but don't have the hour it takes to walk to the store and back.

4) Eat out sometimes

Just plan for it, enjoy it, and don't let it turn into something you do every day. Go out for dessert and have dinner at home. You still have all the fun of going out, but it's much less expensive.

Barriers to spending less on food

June 12th, 2014 at 08:37 pm

I've identified 5 things that make spending less on food more difficult. Some are more easily dealt with than others, but it makes sense to me now why food has always been our biggest money drain.

1) Bulk buying most items is impossible

We live in a 600 sq ft apartment and do not own a car. The closest grocery store is over a half a mile away, and the larger one I normally shop at is 1.3 miles away. I usually shop by myself too, since I tend to go right after work. There's only so much I can carry at once. And even if I could get it home, I have nowhere to store it.

I do buy 5 lbs at a time of some things like flour, rice, and beans, but it often requires a special trip. I used to just buy the smallest quantity at a time that I could. We also buy 6-9 lbs of frozen chicken breast at a time when it goes on sale cheap enough.

2) My options are limited

I live in the middle of the city. There are lots of little corner stores with pitiful produce and huge mark ups, but no big box stores of any kind. The are two normal grocery stores (QFC) within walking distance, both the same company, and a Grocery Outlet, a Trader Joe's, and a large Asian grocery store are either a quick bus ride, or longer walk away. I make a point to get to the Grocery Outlet around once or twice a month, and occasionally go to TJ's and the Asian store for a few specific things, but otherwise all my shopping is done at QFC.

3) Temptation is everywhere

The nearest grocery store is 8 blocks away, but within a three block radius of our apartment are two delis, two bakeries, a McDonald's, a Subway, and a large drug store where most of the grocery items cost a lot more. On my way to and from work there are over 100 of such businesses, plus restaurants, coffee shops, ice cream and frozen yogurt shops, and more. It's a lot easier to juts pick up a snack or a meal here or there, but it adds up to hundreds a month quickly.

4) The dishes never end

We don't have a dishwasher, so everything is hand washed. By me. And even though I tend to go for one dish meals, there are still a lot more dishes when you cook from scratch. Measuring cups and spoons, mixing bowls, knives and cutting boards, colanders, not to mention pots and pans and the dishes we actually eat out of. So not only do meals take longer to prep and cook, but the cleanup takes longer too.

5) DH's dietary restrictions

So many of the foods that are both cheap and healthy are also things DH has to limit his intake of. Potatoes, rice, pasta, bananas, carrots, nut butters, canned tomatoes, beans, lentils, split peas, greens. We still eat them, but we have to be careful how much. He is also supposed to get as much of his protein from meat as possible, which we do to the best of our ability. But let's face it, most people with his complicated medical issues have enough money going out for medical care that they have to cut corners wherever they can.

DH and DD are sick

June 12th, 2014 at 10:16 am

Both of them woke up with bad colds yesterday. I made shell pasta and cheese sauce with cheddar and gorgonzola for lunch and we had leftover Moroccan chicken stew I had frozen for dinner. I also made a store run for them. DD's throat was sore and she wanted sherbet. DH wanted orange juice. I got two cartons of sherbet on BOGO, a bottle of OJ, some bulk cashews and bulk dried garbanzo beans for $16.50.

DD flies back this evening, and DH has to take her to the airport. I am hoping it will all be ok. DD seems a little better today, but doesn't feel like eating. I have to go to work around 2.

Frozen Yogurt and another grocery store run

June 11th, 2014 at 03:01 am

We walked a mile and a half to the frozen yogurt place after dinner tonight and spent just under $10. There are two (actually three, but we never go to the third one) within walking distance of us. DD chose the one that is farther away. Let me tell you about these places. They are pure evil.

You serve yourself. They have 16 flavors at any given time, which rotate out frequently. They have massive topping bars with just about anything you can imagine. And you pay by the oz. But what really makes these places evil is that their smallest cup holds like 24 ounces. Sure, you can just not fill it up all the way, but 4 oz. of yogurt just looks sad in a cup that big.

And one of the yogurt shops is a block from my work. And I have to walk by it going to and from work. They have the door propped open now that it's summer, and I can smell the waffle bowls cooking from the sidewalk. I never even get the waffle bowls, and don't really like them, but the smell is like a siren song. If I can keep my visits to once a week or less I am happy. And when DD is here I feel guilty going without her, so it's slightly easier during those times.

I also stopped at the store on the way back and got bread, a canister of oats, some packets of the store brand version of Splenda for DH, a head of lettuce, a roll of tin foil, and sandwich bags, which cost a total of $17.10.

Tomorrow I decided to be on call for work at the airport. Which basically means I will only have to go in if someone from one of the evening shifts calls in sick. I don't really want to go in, so I'm crossing my fingers. I do chair massage at the airport in addition to working 4 days a week at a massage studio in my neighborhood. I don't have any regular shifts there by choice. I just work as a sub. So that means I may work anywhere from zero days to three days in any given week. Most of the shifts I work are vacation coverage and are scheduled a month or so in advance. Once in a while I'll just be on call though. It's like I'm willing to work if needed, but don't really want to that much.

In the morning I am doing a 90 minute massage for a coworker at the massage studio (I get my half of the trade next week), and then after that I have no solid plans, just in case, but hope to make carrot muffins.

The cupboards are getting bare

June 10th, 2014 at 11:03 am

Or maybe it just seems that way. There was no more bread this morning, so I brought hummus, crackers, and a salad for lunch. I had the rest of yesterday's oatmeal for breakfast. DD had cereal, and is planning to finish off some baked beans and chicken sausage for lunch.

Tonight I am making teriyaki chicken and vegetables with some soba noodles I found hiding under a package of spaghetti.

We are planning to go for frozen yogurt one more time tonight before DD heads back to her dad's, which is right by the store. I'll get more bread and lettuce afterward. I think on Friday I will do a new inventory of what we have. It helps me meal plan by prioritizing whatever needs to be used up.

Homemade pizza from scratch, and a video of DD's room

June 9th, 2014 at 08:12 pm

I just finished eating the pizza I made from scratch for the first time. I used a recipe from Allrecipes.com for a quick, easy pizza dough, and I like how it turned out. I topped it with seasoned tomato sauce, cheese, black olives and half of a large green bell pepper. It cost about 50 cents to make the dough, 75 cents worth of cheese, 33 cents for tomato sauce, 50 cents for half a bell pepper, and $1.29 for the olives. So with a few cents for seasonings that's about $3.50 for 3 people. Not bad.

I made caramel apple oatmeal for breakfast with a Jonagold apple, and some of the goat's milk caramel syrup I bought last night. DH didn't have any, so there is one serving leftover I or DD can eat tomorrow.

For lunch we were away from home with a friend ad we went to Subway. I spent $25 total there for 4 people, which I suppose isn't too bad. DH always gets double meat on his salad there. After DD goes back to Alaska on Thursday we'll be doing a lot less eating out.

We had to pick up more chicken today for tomorrow's dinner as I had not realized we were almost out. They had 3# bags of frozen on sale for $9.99. We can often find them for $7 or $8, so we just got one bag this time. When they go lower we will get 2 or 3 at a time. One bag typically lasts us around 2 weeks.

We also finally finished putting up all the shelves in DD's room today, so we took a video she can show her friends and family.

Text is http://youtu.be/JIjcMlf7p2I and Link is
http://youtu.be/JIjcMlf7p2I

Good dinner tonight

June 8th, 2014 at 10:32 pm

I bought a 2 lb Field Roast maybe two months ago when they were on sale for $10, and cut it into thirds and froze it. We had the last third tonight with carrots and potatoes roasted in olive oil and pepper. Field Roast is made locally, like less than a mile from where we live, so you can find it at pretty much any store in the area, but it can be spendy. It is a vegetarian roast made with gluten, lentils, and seasonings. It's a favorite of everyone in our home. We have one pretty much every Thanksgiving and Christmas.

I woke up pretty late this morning so I skipped breakfast, but I had a big lunch at work with a large apple, a tablespoon of natural PB, and a turkey pastrami and cheese sandwich.

After work I stopped at the store and spent $5 on a carton of ice cream and a bottle of goat's milk caramel syrup. The goat's milk caramel is really good. It has lots of calcium in it too.

I think tomorrow I will make caramel apple oatmeal for breakfast, using the last apple and some of the goat's milk caramel. I am off work tomorrow, and we are planning to go for a long walk, and DD wants Subway for lunch. I have some buy one get one free coupons, so it shouldn't be too bad. I need to hang some shelves in DD's room. And for dinner I am planning to make a pizza, which I have never done from scratch before. I've used pre-made crusts, but never made my own. I think this might even be the first time I've ever made anything with yeast.

Did a little grocery shopping today

June 7th, 2014 at 10:30 pm

I went after work and picked up a 2 lb bag of carrots, 4 baby red potatoes, a large green bell pepper, a pint of half and half, a small can of sliced black olives, and a bottle of fat free Italian dressing for DH. The total was $7.39.

DD made cupcakes last night, and the kitchen was quite a mess when I got up, so we just had cereal and milk for breakfast. I cleaned up the kitchen after. I took a chicken and cheese sandwich and an apple to work, but we were very busy today, so I only had time to eat the sandwich. I left the apple there for tomorrow.

For dinner tonight I made shell pasta with a cheese sauce made from cubes of gouda and truffle white cheddar, and mixed in a can of tuna and a can of French cut green beans. DH said it was like fancy homemade Tuna Helper. The cheese sauce was very rich and creamy. I am not a big fan of truffle oil, so I was glad that flavor wasn't too predominant. We also had salad with butter lettuce and radishes.

We also had some cupcakes for dessert last night and tonight, of course.

I think all my carrots have finally sprouted. Once I thin them out I might get a dozen or so. The window box isn't all that big.

So dang hungry today

June 6th, 2014 at 03:21 pm

I had oatmeal with canned pears for breakfast, which usually sticks with me pretty well, but not today. The tuna sandwich and dried cranberries I brought for lunch just weren't enough. I wasn't planning on buying any food today, but I wasn't going to last till dinner on that.

I work just two blocks from a big grocery store though, so when I took a break to deposit my paycheck I also bought a banana and a few tablespoons of fresh ground peanut butter, for about 75 cents for both. I also saw bags of slightly blemished apples, three for 99 cents, so I bought a bag. I only ate half the peanut butter, so tomorrow I will bring an apple and have the rest of the peanut butter with it.

I need to figure out dinners for next week because I have to pick up a few things tomorrow after work, and it would be great to get it all in one shot.

Tonight is baked beans, chicken sausage, and salad. I have everything I need for that. Tomorrow is shell pasta with tuna and cheese sauce, and salad. I just need half and half for the cheese sauce. Sunday is field roast with roasted carrots and potatoes, so I will need carrots and potatoes. I might get pre bagged carrots, since they cost a little less that way. And I can make oatmeal carrot muffins.

I am off Monday, so I was thinking I might make a pizza. I have flour, yeast, olive oil, cheese, tomato sauce, seasonings. I can pick up a can of sliced olives and bell pepper, since that is what DD likes. Tuesday I can do chicken stir fry with carrots, bamboo shoots and the rest of the bell pepper, with brown rice. I have everything I need to throw together a sauce too. Wednesday I work late again, so we can do leftovers.

So I will need to pick up half and half, a can of olives, a bag of carrots, a couple small potatoes, and a bell pepper. I'll see if we're running low on anything else. I think we might be nearing the end of this bag of frozen chicken, so I should see if it's on sale.

Today went as planned

June 6th, 2014 at 01:21 am

Pretty much exactly. I made scrambled eggs with cheese, and smoothies out of milk and mixed frozen fruit this morning. I had a tuna sandwich and banana for lunch, as well as some of the lemon cookies I made Monday. For dinner I pulled out all the leftovers in the fridge.

DH has been going through a bad patch and has barely been eating, so we're not moving through food very quickly. I might freeze the rest of the Moroccan stew so it doesn't go bad. I don't know. I don't have a microwave at work so I can't take it with me. I am trying to be sympathetic but he's driving me nuts. Any time I ask him to do anything around the house to help out I just get a huge argument from him. He expects that just because DD is here that she (and I, of course) should have to do everything. But I feel like if he has energy to go to the gym 5X a week then he shouldn't get a pass on taking care of a few things at home. I barely ask him to do anything compared to what I am having to do. He is back to not making appointments he needs to make too. They are not going to consider him for a transplant if he doesn't get his ass in gear, and I don't even think he cares.

I haven't even figured out what to do tomorrow for food besides dinner. For that I was planning on baked beans with chicken sausage, and salad. I have the other half of the tuna salad I made for lunch today, and can take that with me for lunch tomorrow with some dried cranberries. I guess oatmeal would be good for breakfast. I have a small can of diced pears in the cupboard that would go well in it.

Something new out of something old

June 5th, 2014 at 10:45 am

DD needed a comfortable chair for her room for reading. I had a hard time finding anything small enough for that space, especially at a good price. We had a small coffee table from IKEA that we didn't really need or have space for. I sat on it a few times while we were moving, just to rest for a minute, and realized it was pretty sturdy and would make a good bench if it had a cushion on top.

So I bought a piece of high density cushion foam, and a yard of fake fur for about $50 and created this:



I found a magenta fake fur throw pillow at Big Lots to lean against, and not only does it fit in her room, but there is a lot of space underneath for storage.